Nivel carieră: middle (2 – 5 ani)
Adresa jobului: Bucureşti
Limba engleză, cel puţin nivel mediu

Cerinţele postului:

  • absolvent de studii superioare în domenii tehnice, preferabil electronică / telecomunicaţii, cu abilităţi pe domeniul echipamente şi sisteme de radiocomunicaţii (arhitecturi, protocoale şi tehnologii specifice reţelelor de radiocomunicaţii mobile; protocoale, tehnici şi tehnologii de radiocomunicaţii de cablu, terestre şi satelitare) şi / sau domeniul captare / transmisie şi prelucrare / generare semnale de radiofrecvenţă.
  • competenţe – cunoştinţe generale despre:
    • cunoştinţe teoretice solide în domeniul bazele electrotehnicii şi microunde;
    • cunoştinţe specifice de radiocomunicaţii pentru proiectarea şi dezvoltarea de mijloace şi sisteme tehnice pentru emisia, captarea şi prelucrarea semnalelor, a elementelor radiante şi reţele de antene, precum şi în domeniul propagării radio;
    • cunoaşterea arhitecturilor şi componentelor reţelelor de comunicaţii mobile, precum şi a protocoalelor specifice sistemelor de radiocomunicaţii mobile, cel puţin pentru tehnologiile 2G, 3G, 4G, WiMAX;
    • cunoaşterea arhitecturilor sistemelor şi a tehnologiilor utilizate în realizarea comunicaţiilor prin satelit, cel puţin pentru cele destinate serviciilor de date (broadband), de televiziune şi de localizare;
    • cunoaşterea şi aplicarea tehnologiilor specifice comunicaţiilor de date în reţele de tip Wireless Personal Area Network (WPAN), în special pentru tehnologiile WiFi, RFiD, Bleutooth, NFC, IR, ZigBee, LoRa;
    • o cunoaşterea tehnicilor şi tehnologiilor specifice comunicaţiilor de tip ASK, FSK (GFSK / GMSK /
    • M-FSK), PSK (BPSK / QPSK), QAM, OFDM etc.;
    • cunoaşterea echipamentelor de măsură de laborator (osciloscop / generator / receptor / analizor spectru / analizor vectorial etc.).
  • Cunoştinţe în unul sau mai multe din domeniile (avantaj):
    • deţinerea cunoştinţelor cu privire la configurarea parametrilor tehnici ai echipamentelor de radiocomunicaţii tip radioreleu şi / sau a terminalelor de abonat în standard GSM / UMTS / LTE / TETRA;
    • cunoaşterea mediului MATLAB / SIMULINK;
    • cunoaşterea mediului ANSOFT HFSS;
    • cunoaşterea platformelor de dezvoltare tip SDR şi a mediului LabVIEW (sau open source GNU Radio);
    • cunoaşterea limbajelor C++, Java sau Python;
  • abilităţi:
    • abilitatea de învăţare şi adaptarea rapidă;

Responsabilităţi:

  • proiectare, dezvoltare şi mentenanţă soluţii / echipamente tehnice de radiocomunicaţii;
  • dezvoltare aplicaţii specifice folosind tehnologiile enumerate mai sus.

Beneficii:

  • un mediu în ritm rapid și o echipă extraordinară cu oportunități de mentorat;
  • program de lucru flexibil;
  • posibilitatea de a vă împlini potențialul prin diverse cursuri de formare și de a obține calificări profesionale suplimentare;
  • oportunități de avansare în carieră.

Cum aplici?
CV şi scrisoare de intenţie pe hr.tehnic@sri.rp