Candidatul Ideal

• notiuni despre configurarea parametrilor TCP/IP sub sistemele de operare Windows si Linux;

• cunostinte medii despre teoria retelelor de calculatoare;

• cursuri CISCO (prezinta avantaj);

• disponibilitate pentru program in ture;

• spirit de echipa;

• cunostinte bune de limba engleza.

Descrierea jobului

• monitorizarea alarmelor primite de la echipamentele din retelele 3G/4G, Backbone IP si CBU;

• monitorizarea locatiilor clientilor strategici precum si intocmiri de rapoarte lunare de SLA;

• aplicarea procedurilor de escaladare, conform regulilor interne;

• identificarea incidentelor din retelele monitorizate si notifica persoanele responsabile de nodul de retea unde a fost determinata avaria;

• inregistrarea si solutionarea tichetelor in bazele de date interne;

• cooperarea cu departamentele Support, NOC-IP, NOC-CBU, Backbone, NOC-3G, Filed-3G si Infrastructura pentru rezolvarea avariilor din retea;

• notificarea transportatorilor parteneri nationali si internationali in cazul aparitiei avariilor pe liniile inchiriate;

• generarea rapoartelor pentru downtime-urile echipamentelor monitorizate.