Inginer Mentenanță Mecanică

Companie: Somaco Grup Prefabricate (Holcim Group)

Misiune:Ocupantul postului se asigură că echipamentele și utilajele industriale funcționează în condiții de maximă fiabilitate și continuitate.

Responsabilități principale:

  • Planificare si organizare: Participa la elaborarea planului anual de mentenanță și răspunde de materializarea acestuia pe linie mecanică;
  • Supervizare, verificare si control: Conduce procesele de diagnoza tehnica dpdv mecanic în caz de caderi în timpul funcționarii echipamentelor, identifica defecțiunile și stabilește modalitatea de intervenție. Planifică și supervizează execuția lucrărilor de reparații de tip mecanic conform priorităților stabilite împreuna cu clientul intern și echipa de mentenanta. Supervizează realizarea verificarilor funcționale de tip mecanic după reparatii si înregistrează informațiile specifice in Fisa de interventie.
  • Documentatie: Se asigura ca documentele specifice proceselor de mentenanta sunt completate la zi și pastreaza evidentele intervențiilor și reparațiilor prin intermediul aplicației CMMS;
  • Resurse: Întocmește necesarul de materiale și piese de schimb (PR) conform procedurilor specifice, urmărește aprovizionarea acestora și se asigura în permanență de existența stocului necesar;
  • Relatia cu furnizori externi: Supervizează lucrările de reparații de tip mecanic executate de către furnizorii externi și se asigura ca acestea sunt realizate conform condițiilor contractuale și cerințelor tehnice specifice;
  • SMI: Elaborează și actualizează procedurile și instrucțiunile tehnice de lucru aferente proceselor de mentenanță mecanică. Se asigura că echipele din subordine respecta și aplica procedurile de sistem, operaționale și instrucțiunile tehnice de lucru conform SMI;
  • Investitii: Participa la identificarea nevoilor de investiții și formulează propuneri în acest scop;
  • Inovare si imbunatatire: Participa la elaborarea planurilor de optimizare a echipamentelor împreuna cu echipa proprie și cu echipe din alte sectoare implicate;
  • Raportare si conformare: Întocmește la cerere rapoarte specifice și analizează indicatorii. Respectă cu strictețe normele și standardele interne în procesele tehnologice și conduită profesională.
  • SSM si Mediu: Respecta și aplica întocmai obligațiile, standardele și  cerințele de SSM, SU si mediu, legale si specifice, conform celor prevăzute în Manualul de Roluri si Responsabilitati de SSM, SU si Mediu. Participa la toate  instructajele de securitate și sănătate în muncă, precum și la orice acțiune inițiată în domeniul SSM, SU si mediu. Efectuează instruirile zilnice pe linie de SSM pentru echipa proprie pe baza Manualului de Roluri si Responsabilitati de SSM, SU si Mediu.

Candidatul pe care îl căutăm va avea:

  • Studii superioare tehnice – mecanică;
  • Cunoștințe avansate de mentenanta a echipamentelor industriale;
  • Experiența de lucru în activitate complexă de mentenanta – industrie grea/ construcții/ construcții de mașini;
  • Abilitati avansate de operare PC – MS Office, SAP;
  • Abilități avansate de organizare și atenție la detalii;
  • Bune abilități de comunicare și coordonare echipe.